WORKING PROGRAMM XXI INTERNATIONAL FESTIVAL OF CREATIVE YOUTH SHABYT-2018

Date: November 5-9, 2018

Venue: Astana city

   

November 3-4
1 November 3-4

1 Hotels:

1. “Grand Park Esil” (jury members) Beibitshilik, 8

2. “Come inn” (jury members)

Arganat, 13

3. “Altyn Dala” (participants)

Begildinov, 8/1

4. “Zhibek Zholy” (participants)

Zhanibek Tarkhan str, 2

 

 

 

 

During the day

 

 

 

Arrival at the hotels by members of the jury and participants of the XXI International Festival “Shabyt-2018

2 KazNUI Organ Hall (Zhenіs Avenue, 33) During the day Acoustic rehearsals for the Classical Music nomination (woodwind instruments)
3 KazNUI Big Hall Bldg. # 2 (Zhenіs Avenue, 33) During the day Acoustic rehearsals of the nomination “Classical Music” (brass and percussion instruments)
4 KazNUI Z.Zhabaev Hall.

(Tauelsizdik Avenue, 50)

During the day Acoustic rehearsals for the Classical Music nomination (chamber ensembles
November 5
5 KazNUI Organ Hall (Zhenіs Avenue, 33) 10.00-11.45

 

Registration of participants in the “Classical Music” nomination (wooden, brass and percussion instruments)
6 KazNUI Hall

(Tauelsizdik Avenue, 50)

10.00-11.45

 

Registration of participants in the Classical Music nomination (chamber ensembles)
7 KazNUI Organ Hall (Zhenіs Avenue, 33) 12.00-12.30 The draw for the participants in the nomination “Classical Music” (woodwind instruments)
8 KazNUI Big Hall Bldg. # 2 (Zhenіs Avenue, 33) 12.00-12.30 The draw for the participants in the nomination “Classical Music” (brass instruments)
9 KazNUI Big Hall Bldg. # 2 (Zhenіs Avenue, 33) 12.30-13.00 The draw among the participants in the nomination “Classical Music” (percussion instruments)
10 KazNUI Z.Zhabaev Hall.

(Tauelsizdik Avenue, 50)

12.30-13.00 The draw for the participants in the nomination “Classical Music” (chamber ensembles)
11 KazNUI Organ Hall (Zhenіs Avenue, 33) 14.00-18.30 Acoustic rehearsals for the Classical Music nomination (woodwind instruments)
12 KazNUI Big Hall Bldg. # 2 (Zhenіs Avenue, 33) 14.00-16.00 Acoustic rehearsals in the nomination “Classical Music” (brass instruments)
13 KazNUI Big Hall Bldg. # 2 (Zhenіs Avenue, 33) 16.00-18.00 Acoustic rehearsals in the nomination “Classical music” (percussion instruments)
14 KazNUI Z.Zhabaev Hall.

(Tauelsizdik Avenue, 50)

14:00-18:30 Acoustic rehearsals in the nomination “Classical Music” (chamber ensembles)
15 Lobby of Astana Concert Hall

(Kenesary Street 32)

12.35-13.00

 

Registration of participants and the draw among the participants of the nomination “Folk music” (kobyz, prima-kobyz)
16 Concert Hall “Astana”

(Kenesary Street 32)

Audience 027

14.00-18.00 Acoustic rehearsals in the nomination “Folk music”

(kobyz, prima-kobyz)

17 Lobby of Astana Concert Hall

(Kenesary Street 32)

13.05-13.30 Registration of participants and the draw among the participants of the nomination “Folk music” (sherter, bass-sherter, dombra-prima)
18 Concert Hall “Astana”

(Kenesary Street 32)

Audience 024

14.00-18.00 Acoustic rehearsals in the nomination “Folk music”

(sherter, bass-sherter, dombra-prima)

19 Lobby of Astana Concert Hall

(Kenesary Street 32)

12.00-12.30

 

Registration of participants and the draw among the participants of the pop vocal nomination
20 Concert Hall “Astana”

(Kenesary Street 32)

Stage

14.00-18.00 Acoustic rehearsals in the nomination “Pop vocal”
21 Theater “Zhastar”

(Esenberlin street, 10) in the lobby

10:00-10.45

 

Registration of participants and the draw among the participants of the nomination “Choreography” (folk dance)
22 Theater “Zhastar”

(Esenberlin street, 10)

10.45-12.30

15.30-18.00

Layout on the stage of all participants. Nomination “Choreography” (folk dance)
23 Palace of Peace and Accord

(Tauelsіzdik Avenue, 57)

19.00 Opening ceremony of the XXI International Festival of Creative Youth “Shabyt 2018”
November 6
24 KazNUI Organ Hall (Zhenіs Avenue, 33) 09.00-13.00

 

Nomination “Classical Music”

(woodwind instruments) Audition І round

25 KazNUI Big Hall Bldg. # 2 (Zhenіs Avenue, 33) 09.00-13.00

 

Nomination “Classical Music”

(brass instruments) Audition І round

26 KazNUI Z.Zhabaev Hall.

(Tauelsizdik Avenue, 50)

09.30-13.00

 

Nomination “Classical Music” (chamber ensembles)

Audition І round

27 KazNUI Organ Hall (Zhenіs Avenue, 33) 14.30-19.00 Audition of the first round in the Classical Music nomination (woodwind instruments)
28 KazNUI Big Hall Bldg. # 2 (Zhenіs Avenue, 33) 14.30-19.00 Nomination “Classical Music”

 (percussion instruments) Audition І round

29 KazNUI Z.Zhabaev Hall.

(Tauelsizdik Avenue, 50)

14.30-19.00 Audition І round in the nomination  “Classical Music” (chamber ensembles)
30 KazNUI Big Hall Bldg. # 2 (Zhenіs Avenue, 33) 14.30–16.00 Nomination “Classical Music”

(brass instruments) Audition І round

31 KazNUI Big Hall Bldg. # 2 (Zhenіs Avenue, 33) 16.30-19.00 Nomination “Classical Music” (percussion instruments)

Audition І round

32 Concert Hall “Astana”

(Kenesary Street 32)

Audience 027

10.30-13.30

 

15.00-19.00

 

Audition І round in the nomination “Folk music”

(kobyz, prima-kobyz)

Audition І round in the nomination “Folk music”

(kobyz, prima-kobyz)

33 Concert Hall “Astana”

(Kenesary Street 32)

Audience 024

10.30-13.30

 

15.00-19.00

 

Audition І round in the nomination “Folk music”

(sherter, bass-sherter, prima-domra)

Audition І round in the nomination “Folk music”

(sherter, bass-sherter, prima-domra)

34 KazNUI Big Hall Bldg. # 2 (Zhenіs Avenue, 33)

 

KazNUI Z.Zhabaev Hall.

(Tauelsizdik Avenue, 50)

 

Concert Hall “Astana”

(Kenesary Street 32)

Audience 027, 024)

 

Theater “Zhastar”

(Esenberlin street, 10)

During the day II round of the competition in the nomination “Journalism”.

Shooting at the festival sites

35 Concert Hall “Astana”

(Kenesary Street 32)

 

10.30-13.30

15.00-19.00

Audition of the І round in the nomination “Pop vocal”

Audition of the І round in the nomination “Pop vocal”

36 Theater “Zhastar”

(Esenberlin street, 10)

10.00–12.30

 

Audition І tour. Nomination “Choreography” (folk dance)
November 7
37 KazNUI Organ Hall (Zhenіs Avenue, 33) 09.00-19.00 Acoustic rehearsals for the Classical Music nomination (woodwind instruments)
38 KazNUI Big Hall Bldg. # 2 (Zhenіs Avenue, 33) 09.00-19.00 Acoustic rehearsals for the Classical Music nomination (brass and percussion instruments)
39 Z. Zhabaev Hall, Organ Hall and the Great Hall of the College, KazNUI Auditorium 10.00-16.00 Acoustic rehearsals for the nomination “Classical Music” (chamber ensembles)
40 Concert Hall “Astana”

(Kenesary Street 32)

Audience 027

10.30-13.30

 

15.00-19.00

 

Audition ІI round in the nomination “Folk music”

(kobyz, prima-kobyz)

Audition ІI round in the nomination “Folk music”

(kobyz, prima-kobyz)

41 Concert Hall “Astana”

(Kenesary Street 32)

Audience 024

10.30-13.30

 

15.00-19.00

 

Audition ІI round in the nomination “Folk music”

(sherter, bass-sherter, prima-domra)

Audition IІ round in the nomination “Folk music”

(sherter, bass-sherter, prima-domra)

42 Concert Hall “Astana”

(Kenesary Street 32)

10.30-13.30

 

15.00-19.00

Audition of the IІ round in the nomination “Pop vocal”

 

Audition of the IІ round in the nomination “Pop vocal”

43 Theater “Zhastar”

(Esenberlin street, 10)

10.00–12.30

 

Audition ІI tour. Nomination “Choreography” (folk dance)
November 8
44 KazNUI Organ Hall (Zhenіs Avenue, 33) 09.00-13.00

 

Nomination “Classical Music”

(woodwind instruments) Audition ІI round

45 KazNUI Big Hall Bldg. # 2 (Zhenіs Avenue, 33) 09.00-13.00

 

Nomination “Classical Music”

(brass instruments) Audition IІ round

46 KazNUI Z.Zhabaev Hall.

(Tauelsizdik Avenue, 50)

10.00-13.00

 

Nomination “Classical Music” (chamber ensembles)

Audition ІI round

47 KazNUI Organ Hall (Zhenіs Avenue, 33) 14.30-18.30 Nomination “Classical Music”

(woodwind instruments) Audition ІI round

48 KazNUI Big Hall Bldg. # 2 (Zhenіs Avenue, 33) 14.30-18.30 Nomination “Classical Music” (percussion instruments)

Audition IІ round

49 KazNUI Z.Zhabaev Hall.

(Tauelsizdik Avenue, 50)

14.30-18.30 Nomination “Classical Music” (chamber ensembles)

Audition IІ round

50 According to the audition places 19.00 Announcement of the results of the II round
51 Concert Hall “Astana”

(Kenesary Street 32)

Audience 027

10.30-12.00 Summing up the competition in the nomination “Folk music” (kobyz, prima-kobyz)
52 Concert Hall “Astana”

(Kenesary Street 32)

Audience 024

10.30-12.00 Summing up the competition in the nomination “Folk music” (sherter, bass-sherter, domra-prima)
53 Ice Palace “Alau”

(47, Kabanbai Batyr Avenue)

Press room

10.00-13.00 Analysis and selection of works by participants of the II round of the festival in the nomination “Journalism”

 

Summing up the competition in the category “Journalism”

54 Concert Hall “Astana”

(Kenesary Street 32)

 

11.00-14.00

 

15.30-18.00

Audition of the III round in the nomination “Pop vocal”

 

Summing up the contest “pop vocal”

November 9
55 KazNUI Z.Zhabaev Hall.

(Tauelsizdik Avenue, 50)

11.00 Presentation of diplomas and І, ІІ, ІІІ prizes to laureates, winners of ХХІ International festival of creative youth “Shabyt”
56 Palace of Peace and Accord

(Tauelsіzdik Avenue, 57)

19.00 Closing ceremony of the XXI International Festival of Creative Youth “Shabyt”, gala concert, presentation of the Grand Prix and President’s Cup